Subscribe to RSS Feed

Winter Olympic Games 2010 schedule

12-Feb-10
10:00 – Ski Jumping – NH Individual Qualification Round
18:00 – General – Opening Ceremony
13-Feb-10
9:45 – Ski Jumping – NH Individual 1st Round
Medal Event
10:45* – Ski Jumping – NH Individual Final Round
Medal Event
11:45 – Alpine Skiing – Men’s Downhill
Sweden vs Switzerland
12:00 – Ice Hockey – Women’s Preliminary Round – Group A Game 1
Medal Event
12:00 – Speed Skating – Men’s 5000 m
Medal Event
13:00 – Biathlon – Women’s 7.5 km Sprint
16:30 – Freestyle Skiing – Ladies’ Moguls Qualification
Canada vs Slovakia
17:00 – Ice Hockey – Women’s Preliminary Round – Group A Game 2
17:00 – Luge – Men’s Singles Run 1
17:00 – Short Track – Men’s 1500 m Heats
17:42 – Short Track – Ladies’ 500 m Heats
18:18 – Short Track – Men’s 1500 m Semifinals
18:50 – Short Track – Ladies’ 3000 m Relay Semifinals
19:10* – Luge – Men’s Singles Run 2
Medal Event
19:18 – Short Track – Men’s 1500 m Finals
Medal Event
19:30 – Freestyle Skiing – Ladies’ Moguls Final
14-Feb-10
10:00 – Alpine Skiing – Ladies’ Super Combined Downhill
10:00 – Nordic Combined – Individual NH/10 km CC – Competition Round
Medal Event
11:15 – Biathlon – Men’s 10 km Sprint
United States vs China
12:00 – Ice Hockey – Women’s Preliminary Round – Group B Game 3
Medal Event
13:00 – Alpine Skiing – Ladies’ Super Combined Slalom
13:00 – Luge – Men’s Singles Run 3
Medal Event
13:00 – Speed Skating – Ladies’ 3000 m
Medal Event
13:45 – Nordic Combined – Individual NH/10 km CC – 10 km
14:30 – Freestyle Skiing – Men’s Moguls Qualification
Medal Event
15:10* – Luge – Men’s Singles Run 4
16:30 – Figure Skating – Pairs Short Program
Finland vs Russian Federation
16:30 – Ice Hockey – Women’s Preliminary Round – Group B Game 4
Medal Event
17:30 – Freestyle Skiing – Men’s Moguls Final
15-Feb-10
Medal Event
10:00 – Cross-Country Skiing – Ladies’ 10 km Free
10:30 – Snowboard – Men’s Snowboard Cross Qualification
Medal Event
12:30 – Cross-Country Skiing – Men’s 15 km Free
14:00 – Snowboard – Men’s Snowboard Cross 1/8 Finals
14:26 – Snowboard – Men’s Snowboard Cross Quarterfinals
Switzerland vs Canada
14:30 – Ice Hockey – Women’s Preliminary Round – Group A Game 5
14:42 – Snowboard – Men’s Snowboard Cross Semifinals
Medal Event
14:53 – Snowboard – Men’s Snowboard Cross Finals
15:30 – Speed Skating – Men’s 500 m Race 1 of 2
Medal Event
17:00 – Figure Skating – Pairs Free Skating
17:00 – Luge – Women’s Singles Run 1
Medal Event
17:28 – Speed Skating – Men’s 500 m Race 2 of 2
18:50* – Luge – Women’s Singles Run 2
Sweden vs Slovakia
19:00 – Ice Hockey – Women’s Preliminary Round – Group A Game 6
16-Feb-10
Great Britain vs Sweden
9:00 – Curling – Men’s Round Robin Session 1
Norway vs Canada
9:00 – Curling – Men’s Round Robin Session 1
United States vs Germany
9:00 – Curling – Men’s Round Robin Session 1
Switzerland vs Denmark
9:00 – Curling – Men’s Round Robin Session 1
10:00 – Alpine Skiing – Men’s Super Combined Downhill
10:00 – Snowboard – Ladies’ Snowboard Cross Qualification
Medal Event
10:30 – Biathlon – Women’s 10 km Pursuit
United States vs Switzerland
12:00 – Ice Hockey – Men’s Preliminary Round – Group A Game 1
12:15 – Snowboard – Ladies’ Snowboard Cross Quarterfinals
12:29 – Snowboard – Ladies’ Snowboard Cross Semifinals
Medal Event
12:40 – Snowboard – Ladies’ Snowboard Cross Finals
Medal Event
12:45 – Biathlon – Men’s 12.5 km Pursuit
13:00 – Luge – Women’s Singles Run 3
13:00 – Speed Skating – Ladies’ 500 m Race 1 of 2
Medal Event
13:30 – Alpine Skiing – Men’s Super Combined Slalom
United States vs Japan
14:00 – Curling – Women’s Round Robin Session 1
Denmark vs Sweden
14:00 – Curling – Women’s Round Robin Session 1
Germany vs Russian Federation
14:00 – Curling – Women’s Round Robin Session 1
Canada vs Switzerland
14:00 – Curling – Women’s Round Robin Session 1
Russian Federation vs United States
14:30 – Ice Hockey – Women’s Preliminary Round – Group B Game 7
Medal Event
14:50* – Luge – Women’s Singles Run 4
Medal Event
14:52 – Speed Skating – Ladies’ 500 m Race 2 of 2
16:15 – Figure Skating – Men Short Program
Canada vs Norway
16:30 – Ice Hockey – Men’s Preliminary Round – Group A Game 2
Canada vs Germany
19:00 – Curling – Men’s Round Robin Session 2
China vs France
19:00 – Curling – Men’s Round Robin Session 2
United States vs Norway
19:00 – Curling – Men’s Round Robin Session 2
Finland vs China
19:00 – Ice Hockey – Women’s Preliminary Round – Group B Game 8
Russian Federation vs Latvia
21:00 – Ice Hockey – Men’s Preliminary Round – Group B Game 3
17-Feb-10
China vs Great Britain
9:00 – Curling – Women’s Round Robin Session 2
Germany vs United States
9:00 – Curling – Women’s Round Robin Session 2
Switzerland vs Sweden
9:00 – Curling – Women’s Round Robin Session 2
Japan vs Canada
9:00 – Curling – Women’s Round Robin Session 2
10:15 – Cross-Country Skiing – Ladies’ Individual Sprint Classic Qualification
10:40 – Cross-Country Skiing – Men’s Individual Sprint Classic Qualification
Medal Event
11:00 – Alpine Skiing – Ladies’ Downhill
Finland vs Belarus
12:00 – Ice Hockey – Men’s Preliminary Round – Group C Game 4
12:30 – Cross-Country Skiing – Ladies’ Individual Sprint Classic Quarterfinals
12:55 – Cross-Country Skiing – Men’s Individual Sprint Classic Quarterfinals
13:05 – Snowboard – Men’s Halfpipe Qualification
13:20 – Cross-Country Skiing – Ladies’ Individual Sprint Classic Semifinals
13:30 – Cross-Country Skiing – Men’s Individual Sprint Classic Semifinals
Medal Event
13:45 – Cross-Country Skiing – Ladies’ Individual Sprint Classic Finals
Medal Event
13:55 – Cross-Country Skiing – Men’s Individual Sprint Classic Finals
Great Britain vs France
14:00 – Curling – Men’s Round Robin Session 3
United States vs Switzerland
14:00 – Curling – Men’s Round Robin Session 3
Denmark vs China
14:00 – Curling – Men’s Round Robin Session 3
Germany vs Sweden
14:00 – Curling – Men’s Round Robin Session 3
Canada vs Sweden
14:30 – Ice Hockey – Women’s Preliminary Round – Group A Game 9
Medal Event
16:00 – Speed Skating – Men’s 1000 m
Sweden vs Germany
16:30 – Ice Hockey – Men’s Preliminary Round – Group C Game 5
17:00 – Luge – Doubles’ Run 1
17:00 – Short Track – Ladies’ 500 m Quarterfinals
17:15 – Snowboard – Men’s Halfpipe Semifinals
17:25 – Short Track – Men’s 1000 m Heats
18:10 – Short Track – Ladies’ 500 m Semifinals
Medal Event
18:30* – Luge – Doubles’ Run 2
18:32 – Short Track – Men’s 5000 m Relay Semifinals
Russian Federation vs Denmark
19:00 – Curling – Women’s Round Robin Session 3
Great Britain vs Sweden
19:00 – Curling – Women’s Round Robin Session 3
China vs Switzerland
19:00 – Curling – Women’s Round Robin Session 3
Slovakia vs Switzerland
19:00 – Ice Hockey – Women’s Preliminary Round – Group A Game 10
Medal Event
19:07 – Short Track – Ladies’ 500 m Finals
Medal Event
19:15 – Snowboard – Men’s Halfpipe Finals
Czech Republic vs Slovakia
21:00 – Ice Hockey – Men’s Preliminary Round – Group B Game 6
18-Feb-10
Denmark vs United States
9:00 – Curling – Men’s Round Robin Session 4
Germany vs Norway
9:00 – Curling – Men’s Round Robin Session 4
Canada vs Sweden
9:00 – Curling – Men’s Round Robin Session 4
Great Britain vs Switzerland
9:00 – Curling – Men’s Round Robin Session 4
Medal Event
10:00 – Biathlon – Women’s 15 km Individual
United States vs Norway
12:00 – Ice Hockey – Men’s Preliminary Round – Group A Game 7
12:30 – Snowboard – Ladies’ Halfpipe Qualification
Medal Event
13:00 – Biathlon – Men’s 20 km Individual
Medal Event
13:00 – Speed Skating – Ladies’ 1000 m
Canada vs Germany
14:00 – Curling – Women’s Round Robin Session 4
China vs Japan
14:00 – Curling – Women’s Round Robin Session 4
Russian Federation vs Great Britain
14:00 – Curling – Women’s Round Robin Session 4
Denmark vs United States
14:00 – Curling – Women’s Round Robin Session 4
United States vs Finland
14:30 – Ice Hockey – Women’s Preliminary Round – Group B Game 11
16:00 – Snowboard – Ladies’ Halfpipe Semifinals
16:00 – Skeleton – Women’s Heat 1
Switzerland vs Canada
16:30 – Ice Hockey – Men’s Preliminary Round – Group A Game 8
Medal Event
17:00 – Figure Skating – Men Free Skating
17:10* – Skeleton – Women’s Heat 2
Medal Event
18:00 – Snowboard – Ladies’ Halfpipe Finals
18:30 – Skeleton – Men’s Heat 1
Sweden vs China
19:00 – Curling – Men’s Round Robin Session 5
Great Britain vs Denmark
19:00 – Curling – Men’s Round Robin Session 5
Norway vs Switzerland
19:00 – Curling – Men’s Round Robin Session 5
France vs Canada
19:00 – Curling – Men’s Round Robin Session 5
China vs Russian Federation
19:00 – Ice Hockey – Women’s Preliminary Round – Group B Game 12
20:00* – Skeleton – Men’s Heat 2
Slovakia vs Russian Federation
21:00 – Ice Hockey – Men’s Preliminary Round – Group B Game 9
19-Feb-10
Germany vs Great Britain
9:00 – Curling – Women’s Round Robin Session 5
Russian Federation vs United States
9:00 – Curling – Women’s Round Robin Session 5
China vs Denmark
9:00 – Curling – Women’s Round Robin Session 5
10:00 – Ski Jumping – LH Individual Qualification Round
Medal Event
11:30 – Alpine Skiing – Men’s Super-G
Belarus vs Sweden
12:00 – Ice Hockey – Men’s Preliminary Round – Group C Game 10
Medal Event
13:00 – Cross-Country Skiing – Ladies’ 15 km Pursuit (7.5Classic+7.5Free)
Germany vs Switzerland
14:00 – Curling – Men’s Round Robin Session 6
Denmark vs Canada
14:00 – Curling – Men’s Round Robin Session 6
France vs United States
14:00 – Curling – Men’s Round Robin Session 6
Norway vs China
14:00 – Curling – Men’s Round Robin Session 6
15:45 – Skeleton – Women’s Heat 3
Czech Republic vs Latvia
16:30 – Ice Hockey – Men’s Preliminary Round – Group B Game 11
16:45 – Figure Skating – Ice Dance – Compulsory Dance
Medal Event
16:55* – Skeleton – Women’s Heat 4
18:20 – Skeleton – Men’s Heat 3
Denmark vs Canada
19:00 – Curling – Women’s Round Robin Session 6
Sweden vs China
19:00 – Curling – Women’s Round Robin Session 6
Great Britain vs Japan
19:00 – Curling – Women’s Round Robin Session 6
Switzerland vs Russian Federation
19:00 – Curling – Women’s Round Robin Session 6
Medal Event
19:50* – Skeleton – Men’s Heat 4
Finland vs Germany
21:00 – Ice Hockey – Men’s Preliminary Round – Group C Game 12
20-Feb-10
Norway vs Denmark
9:00 – Curling – Men’s Round Robin Session 7
France vs Germany
9:00 – Curling – Men’s Round Robin Session 7
China vs Great Britain
9:00 – Curling – Men’s Round Robin Session 7
Sweden vs United States
9:00 – Curling – Men’s Round Robin Session 7
Medal Event
10:00 – Alpine Skiing – Ladies’ Super-G
10:00 – Freestyle Skiing – Ladies’ Aerials Qualification
11:30 – Ski Jumping – LH Individual 1st Round
Norway vs Switzerland
12:00 – Ice Hockey – Men’s Preliminary Round – Group A Game 13
Medal Event
12:30* – Ski Jumping – LH Individual Final Round
Medal Event
13:30 – Cross-Country Skiing – Men’s 30 km Pursuit (15Classic+15Free)
Sweden vs Russian Federation
14:00 – Curling – Women’s Round Robin Session 7
United States vs Great Britain
14:00 – Curling – Women’s Round Robin Session 7
Denmark vs Switzerland
14:00 – Curling – Women’s Round Robin Session 7
Germany vs China
14:00 – Curling – Women’s Round Robin Session 7
14:30 – Ice Hockey – Women’s Classifications – Game 13
Medal Event
16:15 – Speed Skating – Men’s 1500 m
Latvia vs Slovakia
16:30 – Ice Hockey – Men’s Preliminary Round – Group B Game 14
17:00 – Bobsleigh – Two-Man Heat 1
17:45 – Short Track – Ladies’ 1500 m Heats
18:29 – Short Track – Men’s 1000 m Quarterfinals
18:35* – Bobsleigh – Two-Man Heat 2
18:58 – Short Track – Ladies’ 1500 m Semifinals
Switzerland vs China
19:00 – Curling – Men’s Round Robin Session 8
Sweden vs France
19:00 – Curling – Men’s Round Robin Session 8
Canada vs Great Britain
19:00 – Curling – Men’s Round Robin Session 8
19:00 – Ice Hockey – Women’s Classifications – Game 14
19:28 – Short Track – Men’s 1000 m Semifinals
Medal Event
19:51 – Short Track – Ladies’ 1500 m Finals
Medal Event
20:05 – Short Track – Men’s 1000 m Finals
Germany vs Belarus
21:00 – Ice Hockey – Men’s Preliminary Round – Group C Game 15
21-Feb-10
Great Britain vs Switzerland
9:00 – Curling – Women’s Round Robin Session 8
Germany vs Denmark
9:00 – Curling – Women’s Round Robin Session 8
Canada vs United States
9:00 – Curling – Women’s Round Robin Session 8
Russian Federation vs Japan
9:00 – Curling – Women’s Round Robin Session 8
9:15 – Freestyle Skiing – Men’s Ski Cross Qualification
10:00 – Alpine Skiing – Men’s Giant Slalom 1st Run
Medal Event
10:45 – Biathlon – Men’s 15 km Mass Start
Russian Federation vs Czech Republic
12:00 – Ice Hockey – Men’s Preliminary Round – Group B Game 16
12:15* – Freestyle Skiing – Men’s Ski Cross 1/8 Finals
12:48* – Freestyle Skiing – Men’s Ski Cross Quarterfinals
Medal Event
13:00 – Biathlon – Women’s 12.5 km Mass Start
13:07* – Freestyle Skiing – Men’s Ski Cross Semifinals
Medal Event
13:18* – Freestyle Skiing – Men’s Ski Cross Finals
13:30 – Bobsleigh – Two-Man Heat 3
Medal Event
13:45 – Alpine Skiing – Men’s Giant Slalom 2nd Run
United States vs Great Britain
14:00 – Curling – Men’s Round Robin Session 9
Norway vs Sweden
14:00 – Curling – Men’s Round Robin Session 9
Switzerland vs Canada
14:00 – Curling – Men’s Round Robin Session 9
Denmark vs Germany
14:00 – Curling – Men’s Round Robin Session 9
Medal Event
15:00 – Speed Skating – Ladies’ 1500 m
Medal Event
15:05* – Bobsleigh – Two-Man Heat 4
16:15 – Figure Skating – Ice Dance – Original Dance
Canada vs United States
16:40 – Ice Hockey – Men’s Preliminary Round – Group A Game 17
China vs Canada
19:00 – Curling – Women’s Round Robin Session 9
Japan vs Germany
19:00 – Curling – Women’s Round Robin Session 9
United States vs Sweden
19:00 – Curling – Women’s Round Robin Session 9
Sweden vs Finland
21:00 – Ice Hockey – Men’s Preliminary Round – Group C Game 18
22-Feb-10
France vs Norway
9:00 – Curling – Men’s Round Robin Session 10
Canada vs United States
9:00 – Curling – Men’s Round Robin Session 10
Germany vs China
9:00 – Curling – Men’s Round Robin Session 10
Switzerland vs Sweden
9:00 – Curling – Men’s Round Robin Session 10
10:00 – Ski Jumping – Team 1st Round
10:45 – Cross-Country Skiing – Ladies’ Team Sprint Free Semifinals
Medal Event
11:00* – Ski Jumping – Team Final Round
11:35 – Cross-Country Skiing – Men’s Team Sprint Free Semifinals
12:00 – Ice Hockey – Women’s Play-offs Semifinals – Game 15
Medal Event
13:00 – Cross-Country Skiing – Ladies’ Team Sprint Free Final
Medal Event
13:25 – Cross-Country Skiing – Men’s Team Sprint Free Final
Russian Federation vs China
14:00 – Curling – Women’s Round Robin Session 10
Japan vs Switzerland
14:00 – Curling – Women’s Round Robin Session 10
Sweden vs Canada
14:00 – Curling – Women’s Round Robin Session 10
Great Britain vs Denmark
14:00 – Curling – Women’s Round Robin Session 10
14:00 – Ice Hockey – Women’s Classifications – 7th/8th – Game 16
Medal Event
16:45 – Figure Skating – Ice Dance – Free Dance
17:00 – Ice Hockey – Women’s Play-offs Semifinals – Game 17
18:00 – Freestyle Skiing – Men’s Aerials Qualification
Germany vs Great Britain
19:00 – Curling – Men’s Round Robin Session 11
France vs Denmark
19:00 – Curling – Men’s Round Robin Session 11
China vs United States
19:00 – Curling – Men’s Round Robin Session 11
19:00 – Ice Hockey – Women’s Classifications – 5th/6th – Game 18
23-Feb-10
Japan vs Sweden
9:00 – Curling – Women’s Round Robin Session 11
Switzerland vs Germany
9:00 – Curling – Women’s Round Robin Session 11
United States vs China
9:00 – Curling – Women’s Round Robin Session 11
Canada vs Great Britain
9:00 – Curling – Women’s Round Robin Session 11
10:00 – Nordic Combined – Team/4×5 km – Competition Round
10:30 – Freestyle Skiing – Ladies’ Ski Cross Qualification
Medal Event
11:00 – Speed Skating – Men’s 10000 m
Medal Event
11:30 – Biathlon – Women’s 4×6 km Relay
12:00 – Ice Hockey – Men’s Play-offs Qualifications – Game 19
13:00* – Freestyle Skiing – Ladies’ Ski Cross 1/8 Finals
Medal Event
13:00 – Nordic Combined – Team/4×5 km – 4×5 km Relay
13:33* – Freestyle Skiing – Ladies’ Ski Cross Quarterfinals
13:52* – Freestyle Skiing – Ladies’ Ski Cross Semifinals
China vs Canada
14:00 – Curling – Men’s Round Robin Session 12
Sweden vs Denmark
14:00 – Curling – Men’s Round Robin Session 12
Great Britain vs Norway
14:00 – Curling – Men’s Round Robin Session 12
Switzerland vs France
14:00 – Curling – Men’s Round Robin Session 12
Medal Event
14:03* – Freestyle Skiing – Ladies’ Ski Cross Finals
16:30 – Figure Skating – Ladies Short Program
16:30 – Ice Hockey – Men’s Play-offs Qualifications – Game 20
17:00 – Bobsleigh – Women’s Heat 1
18:10* – Bobsleigh – Women’s Heat 2
Switzerland vs United States
19:00 – Curling – Women’s Round Robin Session 12
Canada vs Russian Federation
19:00 – Curling – Women’s Round Robin Session 12
Japan vs Denmark
19:00 – Curling – Women’s Round Robin Session 12
Sweden vs Germany
19:00 – Curling – Women’s Round Robin Session 12
19:00 – Ice Hockey – Men’s Play-offs Qualifications – Game 21
21:00 – Ice Hockey – Men’s Play-offs Qualifications – Game 22
24-Feb-10
10:00 – Alpine Skiing – Ladies’ Giant Slalom 1st Run
Medal Event
11:15 – Cross-Country Skiing – Men’s 4×10 km Relay Classic/Free
12:00 – Ice Hockey – Men’s Play-offs Quarterfinals – Game 23
Medal Event
13:00 – Speed Skating – Ladies’ 5000 m
Medal Event
13:15 – Alpine Skiing – Ladies’ Giant Slalom 2nd Run
16:30 – Ice Hockey – Men’s Play-offs Quarterfinals – Game 24
17:00 – Bobsleigh – Women’s Heat 3
17:00 – Short Track – Ladies’ 1000 m Heats
17:47 – Short Track – Men’s 500 m Heats
Medal Event
18:10* – Bobsleigh – Women’s Heat 4
Medal Event
18:26 – Short Track – Ladies’ 3000 m Relay Finals
19:00 – Ice Hockey – Men’s Play-offs Quarterfinals – Game 25
Medal Event
19:30 – Freestyle Skiing – Ladies’ Aerials Final
21:00 – Ice Hockey – Men’s Play-offs Quarterfinals – Game 26
25-Feb-10
9:00 – Curling – Women’s Semifinal
9:00 – Curling – Women’s Semifinal
10:00 – Nordic Combined – Individual LH/10 km CC – Competition Round
Medal Event
11:00 – Cross-Country Skiing – Ladies’ 4×5 km Relay Classic/Free
Medal Event
11:00 – Ice Hockey – Women’s Bronze Medal Game – Game 19
Medal Event
13:00 – Nordic Combined – Individual LH/10 km CC – 10 km
14:00 – Curling – Men’s Semifinal
14:00 – Curling – Men’s Semifinal
Medal Event
15:30 – Ice Hockey – Women’s Gold Medal Game – Game 20
Medal Event
17:00 – Figure Skating – Ladies Free Skating
Medal Event
18:00 – Freestyle Skiing – Men’s Aerials Final
26-Feb-10
Medal Event
9:00 – Curling – Women’s Bronze Medal Game
10:00 – Alpine Skiing – Ladies’ Slalom 1st Run
10:00 – Snowboard – Ladies’ PGS Qualification
Medal Event
11:30 – Biathlon – Men’s 4×7.5 km Relay
12:00 – Ice Hockey – Men’s Play-offs Semifinals – Game 27
12:15 – Snowboard – Ladies’ PGS 1/8 Finals
12:30* – Speed Skating – Men’s Team Pursuit Quarterfinals
12:51 – Snowboard – Ladies’ PGS Quarterfinals
13:00 – Bobsleigh – Four-Man Heat 1
13:09 – Snowboard – Ladies’ PGS Semifinals
13:20* – Speed Skating – Ladies’ Team Pursuit Quarterfinals
Medal Event
13:30 – Alpine Skiing – Ladies’ Slalom 2nd Run
Medal Event
13:31 – Snowboard – Ladies’ PGS Finals
14:07* – Speed Skating – Men’s Team Pursuit Semifinals
14:35* – Bobsleigh – Four-Man Heat 2
Medal Event
15:00 – Curling – Women’s Gold Medal Game
18:00 – Short Track – Men’s 500 m Quarterfinals
18:14 – Short Track – Ladies’ 1000 m Quarterfinals
18:30 – Ice Hockey – Men’s Play-offs Semifinals – Game 28
18:43 – Short Track – Men’s 500 m Semifinals
18:52 – Short Track – Ladies’ 1000 m Semifinals
Medal Event
19:14 – Short Track – Men’s 500 m Finals
Medal Event
19:24 – Short Track – Ladies’ 1000 m Finals
Medal Event
19:51 – Short Track – Men’s 5000 m Relay Finals
27-Feb-10
Medal Event
9:00 – Curling – Men’s Bronze Medal Game
10:00 – Alpine Skiing – Men’s Slalom 1st Run
10:00 – Snowboard – Men’s PGS Qualification
Medal Event
11:45 – Cross-Country Skiing – Ladies’ 30 km, Mass Start Classic
12:15 – Snowboard – Men’s PGS 1/8 Finals
12:30* – Speed Skating – Ladies’ Team Pursuit Semifinals
12:51 – Snowboard – Men’s PGS Quarterfinals
Medal Event
12:51 – Speed Skating – Men’s Team Pursuit Finals
13:00 – Bobsleigh – Four-Man Heat 3
13:09 – Snowboard – Men’s PGS Semifinals
Medal Event
13:13 – Speed Skating – Ladies’ Team Pursuit Finals
Medal Event
13:31 – Snowboard – Men’s Parallel Giant Slalom Finals
Medal Event
13:45 – Alpine Skiing – Men’s Slalom 2nd Run
Medal Event
14:35* – Bobsleigh – Four-Man Heat 4
Medal Event
15:00 – Curling – Men’s Gold Medal Game
16:30 – Figure Skating – Exhibition Gala
Medal Event
19:00 – Ice Hockey – Men’s Bronze Medal Game – Game 29
28-Feb-10
Medal Event
9:30 – Cross-Country Skiing – Men’s 50 km, Mass Start Classic
Medal Event
12:15 – Ice Hockey – Men’s Gold Medal Game – Game 30
17:30 – General – Closing Ceremony